W Instytucie Głuchoniemych w Warszawie  odbyło się uroczyste umocowanie tabliczki z kodem QR na pomniku upamiętniającym walki podczas Powstania Warszawskiego plutonu złożonego z absolwentów Instytutu...

    1 czerwca 2016 r. w Instytucie Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie na Placu Trzech Krzyży 4/6 odbyło się uroczyste umocowanie tabliczki z kodem QR na pomniku upamiętniającym walki podczas Powstania Warszawskiego plutonu złożonego z absolwentów Instytutu

    Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Przed mszą do kościoła zostały wprowadzone sztandary Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (w asyście pruszkowskich Orląt i Strzelców ZSR), Plutonu Głuchoniemych, Instytutu Głuchoniemych oraz żeńskiej drużyny harcerskiej ze Szczepu Drużyn Harcerskich "Tęcza" 43 i 59 WDH im. Wandy Tazbir, który działa przy Instytucie. Mszę koncelebrował kapelan Instytutu ksiądz Dariusz Furmanik.

    W mszy św. wzięli liczny udział uczniowie i nauczyciele Instytutu z jego dyrektorem p. Tadeuszem Adamcem oraz kombatanci z por. Karolem Stefaniakiem - ostatnim, żyjącym żołnierzem Plutonu Głuchoniemych. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowali członkowie Prezydium Zarządu Głównego: Marek Cieciura i Maciej Jarosiński.

    Druga część uroczystości odbyła się na dziedzińcu Instytutu Głuchoniemych przed pomnikiem upamiętniającym wychowanków Instytutu, którzy jako żołnierze AK brali udział w Powstaniu Warszawskim.

    Marek Cieciura poinformował o realizacji projektu upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej i jej żołnierzy za pomocą tabliczek z kodami QR. Podkreślił, że udział osób niesłyszących w konspiracji w zbrojnych walkach był unikalnym wydarzeniem.

    Następnie przedstawiciele ŚZŻAK wręczyli przyznane przez Kapitułę medale pamiątkowe „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”:

- por. Karolowi Stefaniakowi - ostatniemu, żyjącemu żołnierzowi Plutonu Głuchoniemych, który w 1944 r. miał 13 lat.

- Instytutowi Głuchoniemych - odebrał dyrektor Instytutu.

    Na zakończenie przedstawiciele ŚZŻAK przekazali dyrektorowi Instytutu tabliczki z kodami QR. Jedna z nich została przyklejona na pomniku, a pozostałe trzy będą rozmieszczone w pomieszczeniach Instytutu.

Źródło: www.armiakrajowa.org.pl

insty20