Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

Pamiętają o Bohaterach Powstania Warszawskiego...

    O 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętano nie tylko w stolicy. 1 sierpnia cała Polska wspominała Bohaterów roku 1944. Rocznicowe obchody odbyły się także w Helu. Tu honorową wartę zaciągnięto przy mogile Wacława Czyszka ps. WACEK - zastępcy dowódcy d/s liniowych legendarnego Batalionu PARASOL. Obok saperów z Rozewia, strzelców Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej z Gdańska, a także miejscowych rekonstruktorów służbę przy grobie Powstańca pełnili także członkowie GRH „STRZELCY im. 31 pSK z Mszczonowa.

    Co roku w trakcie helskich uroczystości oprócz Wacława Czyszka przyjęto wspominać także całe powstańcze grupy lub oddziały. Tym razem nacisk położono na pamięć o wszystkich kobietach oraz dziewczętach biorących udział w powstańczym zrywie. Cytowano fragmenty powstańczej prozy i poezji oraz słuchano utworów z albumu muzycznego MOROWE PANNY.

    Organizator i pomysłodawca obchodów Leszek Loose za swoje zasługi dla kultywowania tradycji powstańczych i AK-owskich otrzymał z rąk kombatantów medal XXV-lecia działalności Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. Pamiątkowymi publikacjami członkowie ŚZŻAK podziękowali za udzielane wsparcie także burmistrzowi Helu doktorowi Klemensowi Adamowi Kohnke oraz sekretarzowi helskiego Urzędu Miejskiego Markowi Dykcie.

    Mszczonowscy rekonstruktorzy odwiedzając helski cmentarz nie zapomnieli o zapaleniu symbolicznego znicza na zbiorowej mogile marynarzy poległych na półwyspie we wrześniu 1939 roku.

* * *
Wacław Czyszek ps. „WACEK” (zastępca dowódcy d/s liniowych legendarnego Batalionu PARASOL) omal nie zginął, w trakcie walk na Starym Mieście. Jego podkomendni wynieśli go w ciężkim stanie kanałami do Śródmieścia. „WACEK” był odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Zmarł w Gdyni w 2002 roku. Zgodnie z własnym życzeniem, został pochowany w Helu, gdzie przez wiele lat pracował w Obserwatorium Magnetycznym. Wraz z żoną Zofią prowadził w nim badania nad magnetyzmem ziemskim. Tuż przed śmiercią nadano mu stopień majora WP.


Tekst: Piotr Dymecki GRH STRZELCY 31pSK Mszczonów
Foto: Małgorzata Dymecka
      

pwh1
 

 

                    

Wspólne zdjęcie błońskiej jednostki ZSR razem z kombatantami Powstania Warszawskiego z Błonia.

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce