Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

Tegoroczny Nocny Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich odbył się w nocy z 17-go na 18-go września. Była to już III edycja tego wydarzenia....

    Tegoroczny Nocny Marsz Śladami Strzelców Kaniowskich odbył się w nocy z 17-go na 18-go września. Była to już III edycja tego wydarzenia. Jego trasa wiodła przez Puszczę Mariańską - Żuków – Mszczonów. Taki sam odcinek w nocy z 10-tego na 11-tego września 1939 roku pokonali strzelcy 31 pSK przed uderzeniem na Mszczonów.

    Uczestnicy Nocnego Marszu rozpoczęli go od nastrojowego ogniska i poczęstunku w Puszczy Mariańskiej, korzystając z gościmy proboszcza Parafii p.w. Św. Michała Archanioła ks. Krzysztofa Wojcieszaka. Z tego punktu do Pomnika Strzelców Kaniowskich w Mszczonowie pokonali trasę liczącą około 12 kilometrów. Po drodze zapalili znicze pamięci na wojennych mogiłach w Puszczy Mariańskiej i w Studzieńcu. Zatrzymali się także przy murowanej kapliczce w Żukowie, pod którą podpułkownik Wnuk odpoczywał przed atakiem na Mszczonów.

    Marsz stanowił część składową obchodów zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej `39. Po forsującej marszrucie mszczonowscy rekonstruktorzy i strzelcy z JS 5132 ZSR wzięli udział w porannej Mszy Świętej w intencji żołnierzy 31 pSK i ich dowódcy podpułkownika Wincentego Wnuka, odprawionej przez ks. proboszcza Sławomira Tulina w kaplicy Parafii pod wezwaniem Świętego Ojca Pio, a następnie zapalili znicze pamięci na mogiłach żołnierskich, jakie znajdują się na nowym cmentarzu przy ulicy Maklakiewicza.

    Organizatorami III Nocnego Marszu Śladami Strzelców Kaniowskich byli: Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie, Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne oraz członkowie GRH „STRZELCY” im. 31 pSK i mszczonowskiej Jednostki Strzeleckiej 5132 im. 31 pSK Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej. Przedsięwzięcie wsparli: Anna Witecka (opieka medyczna), Marek Tadrzak (transport konny), Jacek Olczak (transport samochodowy) oraz Marek Wardak (obsługa medialna).

Piotr Dymecki

ain33

 


 

                  

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce