To tutaj wyłowiono z rzeki ciało ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW...

      We Włocławku, w miejscu zejścia z tamy, na barierce okalającej prawy brzeg Wisły, znajduje się kuloodporna szyba z krzyżem po środku. To tutaj wyłowiono z rzeki ciało ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW, zakonspirowanej komórki operacyjnej Służby Bezpieczeństwa. Głównym zadaniem grupy była dezintegracja Kościoła katolickiego w Polsce.

     19 październia ks. Popiełuszko odprawiał mszę w bydgoskiej parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników. Gdy wracał do Warszawy, w okolicach Górska pod Toruniem, esbeccy bandyci uprowadzili go wraz z jego kierowcą Waldemarem Chrostowskim.

     Księdza pobito i wrzucono do bagażnika samochodu. To, co wydarzyło się później jest znane jedynie z późniejszych zeznań morderców. Chrostowski zdołał wyskoczyć z pędzącego samochodu i uciekł. Zaś zamknięty w bagażniku ks. Jerzy usiłował się wydostać,  więc porywacze zatrzymywali co jakiś czas auto i bili go aż tracił przytomność. Skrępowali Księdza w taki sposób, by wszelkie próby oswobodzenia powodowały duszenie. Koło północy wjechali na zaporę na Wiśle we Włocławku. Tam z wysokości kilkunastu metrów wrzucili ofiarę do wody. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami.

     30 października 1984 roku z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono Jego zwłoki. Sekcja wykazała ślady torturowania. Ciało nosiło ślady silnych uderzeń i było okaleczone.

     W 1985 r. przed sądem w Toruniu stanęli oskarżeni o dokonanie tej potwornej zbrodni. W efekcie, w tzw. procesie toruńskim skazano trzech oficerów MSW oraz zastępcę dyrektora Departamentu IV MSW.

      Naczelnik wydziału Departamentu IV kpt. Grzegorz Piotrowski został skazany na 25 lat więzienia za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo Księdza. Na 25 lat za sprawstwo kierownicze zbrodni skazano dyrektora Departamentu IV MSW płk. Adama Pietruszkę. 15 lat więzienia za udział w uprowadzeniu, torturach i zabójstwie otrzymał por. Leszek Pękala. Por. Waldemara Chmielewskiego za to samo skazano na 14 lat pozbawienia wolności.

      W 1986 i 1987 r. w wyniku interwencji gen. Kiszczaka, sprawcom złagodzono kary. Piotrowski miał odsiedzieć 15 lat, a nie 25, Pietruszka zamiast 25 lat otrzymał 10, Pękali kara zmniejszyła się z 15 do 6 lat, zaś Chmielewskiemu karę obniżono z lat 14 do 4,6 roku.

     Proces toruński mimo skazania bezpośrednich sprawców morderstwa księdza, nie wyjaśnił dokładnych okoliczności zabójstwa ani jego zleceniodawców, którzy do dzisiaj pozostają nieznani.

     Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki odbył się 3 listopada 1984 r. w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie. Uczestniczyły w nim tysiące Polaków.

     Niedaleko od kuloodpornej szyby upamiętniającej męczeńską śmierć warszawskiego kapelana „Solidarności", na płaskim trawiastym półwyspie, stoi Krzyż. Ten pomnik upamiętniający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki stanął tu w 1991 roku, po zakończeniu wizyty Jana Pawła II w Polsce. Kilkunastometrową konstrukcję Krzyża wypełniają ułożone poziomo szklane płyty. Imitują wodę Wisły, miejsce śmierci i pierwszego grobu Męczennika. Pod Krzyżem znajduje się ogromny głaz, symbolizujący ołtarz.

 tant1