Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Garnizonowym...

     Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sieradzu złożyło się kilka wydarzeń. 26 lutego odbył się Bieg "Wilczym tropem", który poprzedziła prelekcja wygłoszona przez Tomasza Toborka z Oddziału IPN Łódź, dotycząca historii Niezłomnych oraz poświęcona im wystawa fotograficzna. Trasa biegu liczyła 1963 metry, a jej długość odwoływała się do roku, w którym zginął ostatni Niezłomny, sierżant Józef Franczak, pseudonim Laluś. Trasa wiodła ulicą Zamkową, przez Rynek, a zakończyła się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej, gdzie biegacze oraz samorządowcy złożyli kwiaty. Na zakończenie Biegu uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i mogli wzmocnic się gorącą grochówką, kawą i herbatą. Organizatorem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym była 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia. Sieradzkich Strzelców reprezentował Kamil Gawroński

     Wcześniej - 14 lutego 2017r., w 75. rocznicę powstania Armii Krajowej, Strzelcy z Podobwodu Sieradz wyruszyli w teren, by mieszkańcom i swoim szkolnym kolegom wręczyć rocznicowe "nAKlejki". Łącząc dość nową, sympatyczną tradycję Dnia Zakochanych z obchodami bardzo ważnej rocznicy, przypominano o największej na świecie tajnej armii, która w okresie szczytowego rozwoju zrzeszała ok. 300 tysięcy członków. Nikt inny nigdy nie stworzył takiej organizacji – zrobili to Polacy, pod wyjątkowo krwawą i represyjną okupacją niemiecką. Strzelcy pokazali, że nie tylko pamiętają, ale i że identyfikują się z bohaterami Armii Krajowej - naszymi poprzednikami w walce i pracy o Niepodległą Polskę.

     1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Garnizonowym przy ulicy Kościuszki 19, po której uczestnicy przeszli w Marszu Pamięci pod pomnik Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej, znajdujący się na ul. Rycerskiej. Tutaj odbyły się dalsze uroczystości ku czci żołnierzy II Konspiracji. Odczytano Apel Pamięci, połączony z Apelem Smoleńskim. Żołnierze kompanii reprezentacyjnej 15. Sieradzkiej Brygady wsparcia Dowodzenia oddali salwę honorową, zaś okolicznościowe przemówienie wygłosił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. W uroczystościach brały udział także władze powiatu na czele z Mariuszem Bądziorem, starostą. Delegaci władz i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Sieradza złożyli kwiaty pod pomnikiem. W uroczystości wzięła udział również delegacja Podobwodu Sieradz Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej.


        kazmar4  

 

 

                    

 

 

 

 

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce