1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Garnizonowym...

     Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sieradzu złożyło się kilka wydarzeń. 26 lutego odbył się Bieg "Wilczym tropem", który poprzedziła prelekcja wygłoszona przez Tomasza Toborka z Oddziału IPN Łódź, dotycząca historii Niezłomnych oraz poświęcona im wystawa fotograficzna. Trasa biegu liczyła 1963 metry, a jej długość odwoływała się do roku, w którym zginął ostatni Niezłomny, sierżant Józef Franczak, pseudonim Laluś. Trasa wiodła ulicą Zamkową, przez Rynek, a zakończyła się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej, gdzie biegacze oraz samorządowcy złożyli kwiaty. Na zakończenie Biegu uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i mogli wzmocnic się gorącą grochówką, kawą i herbatą. Organizatorem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym była 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia. Sieradzkich Strzelców reprezentował Kamil Gawroński

     Wcześniej - 14 lutego 2017r., w 75. rocznicę powstania Armii Krajowej, Strzelcy z Podobwodu Sieradz wyruszyli w teren, by mieszkańcom i swoim szkolnym kolegom wręczyć rocznicowe "nAKlejki". Łącząc dość nową, sympatyczną tradycję Dnia Zakochanych z obchodami bardzo ważnej rocznicy, przypominano o największej na świecie tajnej armii, która w okresie szczytowego rozwoju zrzeszała ok. 300 tysięcy członków. Nikt inny nigdy nie stworzył takiej organizacji – zrobili to Polacy, pod wyjątkowo krwawą i represyjną okupacją niemiecką. Strzelcy pokazali, że nie tylko pamiętają, ale i że identyfikują się z bohaterami Armii Krajowej - naszymi poprzednikami w walce i pracy o Niepodległą Polskę.

     1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Garnizonowym przy ulicy Kościuszki 19, po której uczestnicy przeszli w Marszu Pamięci pod pomnik Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej, znajdujący się na ul. Rycerskiej. Tutaj odbyły się dalsze uroczystości ku czci żołnierzy II Konspiracji. Odczytano Apel Pamięci, połączony z Apelem Smoleńskim. Żołnierze kompanii reprezentacyjnej 15. Sieradzkiej Brygady wsparcia Dowodzenia oddali salwę honorową, zaś okolicznościowe przemówienie wygłosił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. W uroczystościach brały udział także władze powiatu na czele z Mariuszem Bądziorem, starostą. Delegaci władz i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Sieradza złożyli kwiaty pod pomnikiem. W uroczystości wzięła udział również delegacja Podobwodu Sieradz Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej.


        kazmar4