Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

Uzupełnienie Deklaracji Ideowej

Związek Strzelecki Rzeczypospolitej

Uzupełnienie Deklaracji Ideowej

Szanowni Państwo, Przyjaciele i Sympatycy, Strzelcy!

     Ruch strzelecki rozwija się ostatnio żywiołowo, widać wreszcie wyraźne zainteresowanie kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej organizacjami pro-obronnymi, tworzą się, zgodnie z postulatami naszego środowiska, Wojska Obrony Terytorialnej. Dostrzegamy i doceniamy, że wreszcie społeczne wysiłki ratowania zanikających zdolności obronnych Polski zostały dostrzeżone i częściowo docenione, że wyraźnie widać jak powraca moda na patriotyzm i miłość do Ojczyzny. Tym bardziej teraz, kiedy wszyscy zrobili się nagle patriotyczni i pro obronni, chcemy podkreślić czym jest, i jednocześnie czym na pewno nie jest, nasza organizacja.

Szanowni Państwo!

 1. Uznajemy wartości chrześcijańskie za podstawowy drogowskaz moralny. W większości jesteśmy praktykującymi rzymskimi katolikami, ale jesteśmy w pełni tolerancyjni dla innych poglądów czy wyznań. Szanując wiarę innych wymagamy szacunku dla własnej. Członkiem naszej organizacji może być osoba dowolnej wiary, pochodzenia lub koloru skóry. Musi jednak, chcąc z być z nami, szanować nasze wartości i realizować z nami wspólne cele. Tylko tyle i aż tyle.  

 2. ZSR jest kontynuatorem „Strzelca” powstałego przed I Wojną Światową pod komendą Józefa Piłsudskiego. Ale czujemy się również spadkobiercami tradycji niepodległościowych wszystkich innych jawnych i konspiracyjnych organizacji, walczących o utrzymanie lub odzyskanie niepodległości Rzeczypospolitej. Tradycja walk o wolną Polskę nie kończy się dla nas na Legionach. Odwołujemy się do etosu Armii Krajowej, heroizmu Żołnierzy Wyklętych, bohaterstwa wszystkich antykomunistycznych zrywów ze szczególnym uwzględnienie okresu Solidarności jawnej i podziemnej. Są wśród nas działacze z tamtych czasów, w tym z Solidarności Walczącej czy Federacji Młodzieży Walczącej. Tych organizacji również czujemy się ideowymi spadkobiercami.

 3. Jest dla nas oczywiste, że PRL był formą okupacji sowieckiej, w której z konieczności przyszło żyć naszym rodzicom czy dziadkom. Nigdy nie potępialiśmy i nie potępiamy tych, którzy w PRL starali się żyć uczciwie, zapewnić w miarę godny byt i wykształcenie swojej rodzinie czy dzieciom. Ale nigdy nie zapomnimy jaka była prawdziwa rola zdrajców ojczyzny z elit PZPR czy SB. Jednym z naszych bohaterów będzie zawsze gen. Kukliński, a na zawsze kanaliami pozostaną sowieckie marionetki takie jak Wojciech Jaruzelski czy Czesław Kiszczak.

 4. W myśl piłsudczykowskich idei uznajemy za wielką wartość Państwo Polskie, któremu wstępując do Związku ślubujemy służyć z całych sił i do ostatniego tchu. Państwo Polskie powinno być silne, głównie siłą i zamożnością swoich obywateli, sprawiedliwe dla wszystkich, równych sobie, solidarne wobec słabszych i bezwzględne dla swoich wrogów. Naszą rolą nie jest formułowanie szczegółowych postulatów w dyskusji o kształcie Państwa, ale będziemy szczerze i głośno mówić o tym co uważamy za dobre, a co za szkodliwe dla Polski, dla Państwa lub jego obywateli. Bez względu na to, która partia polityczna aktualnie rządzi.

 5. Upadek komunizmu, rozpad ZSRR i odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności jest dla nas równie ważne jak odzyskanie Niepodległości w roku 1918. I wtedy, i w roku 1990, nie udało się uniknąć wielu błędów, które do dziś pozostają do naprawienia. Bezwzględnie są to jednak największe polskie sukcesy, być może w całych naszych dziejach, i tak będziemy je traktować w procesie kształtowania następnych pokoleń Polaków.

Aby nie pozostawiać wątpliwości interpretacyjnych, jednoznacznie oświadczamy że:

 1. Jako Związek nie popieraliśmy, nie popieramy i nigdy nie będziemy popierać żadnej partii politycznej. Nie bronimy tego jednak naszym członkom, pod warunkiem, że nie używają w tej działalności struktur lub symboli naszej organizacji.

 2. Popieraliśmy, popieramy i będziemy popierać te zamiary lub działania partii politycznych, innych organizacji lub ich członków, organów władzy centralnej lub samorządowej, które wg nas służą dobru Polski. Cele, nie osoby czy grupy. Będziemy krytykować i w razie konieczności przeciwdziałać działaniom dla Polski szkodliwym.

 3. Nie prowadzimy działalności gospodarczej, nie zarabiamy na członkostwie w Związku, nie pobieramy żadnych wynagrodzeń bez względu na pełnioną funkcję. Majątek organizacji tworzymy ze składek i darowizn, w przyszłości może także z dotacji, jeśli takowe otrzymamy. Jeśli pobieramy jakiekolwiek dodatkowe, dobrowolne wpłaty, to służą one pokryciu kosztów konkretnych działań, takich jak np. zajęcia specjalistyczne, wycieczki czy obozy. Jeśli z takich wpłat po rozliczeniu danej imprezy zostają jakieś środki, co zdarza się niezwykle rzadko, przechodzą one na dofinansowanie następnych działań.

 4. Celem naszej organizacji jest wychowanie patriotyczne młodzieży w duchu służby Polsce. Realizujemy to w bardzo różnych formach, takich które uważamy za potrzebne i możliwe do realizacji. Promujemy wiedzę i szkolimy m.in. w zakresie strzelectwa, survivalu, pierwszej pomocy, historii Polski i polskich Bohaterów. Pomagamy Polakom poza granicami Polski oraz tym, którym ze względu na interes Rzeczypospolitej należy pomóc. Robimy to społecznie, lub jak kto woli charytatywnie.

 5. Jednym z naszych zadań i celów jest wyrobienie w młodzieży poszanowania norm i zasad moralnych, rozróżnianie dobra od zła. Pomagamy w trenowaniu wytrwałości, umiejętności pracy w grupie, ale także kreatywności i byciu odpowiedzialnym liderem. Pracujemy z bardzo różną młodzieżą, z różnych środowisk. Nie zawsze wszystko się udaje, ale to też jest nauka – dla nas również.

Przyjęto uchwałą Naczelnej Rady Strzeleckiej

Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej

W dniu 20 maja 2017 r.

foto: Tinker Tailor Soldier Spy
Part of book cover illustration created by Matt Taylor.

 

               

Kontakt

 

 • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
  94-056 Łódź
  ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wkrótce