Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

Postanowiliśmy przeprowadzić prace porządkowe w tym pięknym, choć zaniedbanym miejscu....

     Cmentarz ewangelicki w Brzezinach, założony w 1816 roku, początkowo funkcjonował w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza katolickiego.
W roku 1827 gmina ewangelicka przeniosła go na przedmieście Lasocina (dziś ul. Wojska Polskiego), gdzie znajduje się do dziś. Zarośnięty i wygląda na to, że przez wszystkich zapomniany, z roku na rok niszczeje coraz bardziej. Znajdują się na nim m.in. mogiły żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej, w trakcie bitwy pod Brzezinami z Rosjanami. Znaczna część nagrobków jest zniszczona, jak również mur cmentarny, którym został otoczony w roku 1870.

      Postanowiliśmy przeprowadzić prace porządkowe w tym pięknym, choć zaniedbanym miejscu. Po wyrażeniu zgody przez właściciela terenu - Diecezję Warszawską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP w Pabianicach, oraz władze miasta Brzeziny, rozpoczęliśmy realizację zadania.

      Dziękujemy za okazaną pomoc w tym projekcie: V-ce Staroście powiatu brzezińskiego Panu Romanowi Sasinowi, Przew. Rady Miejskiej Panu Tadeuszowi Boruckiemu, Naczelnikowi Wydziału Oświaty Grzegorzowi Kozieł, Radnej PiS- Pani Grażynie Pietrasik, Spółdzielni Socjalnej Communal Service, Mieszkańcom Brzezin: Grzegorzowi Woźniakowskiemu, Ryszardowi Śliwkiewiczowi, Zenonowi Wójcikowi, Patriotycznym Brzezinom oraz Stowarzyszeniu "Grupa Łódź'' w osobach Patryk Żłobiński i Wiesław Zając.


        bce1  

 

 

                    

 

 

 

 

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce