Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

Pod okiem Piotra Wojciechowskiego ze Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej uczestnicy poznawali mroczne sekrety dawnego poligonu...

     W niedzielę 12 maja 2019 r. Zielona Łódź zorganizowała spacer połączony z lekcją historii. Pod okiem Piotra Wojciechowskiego ze Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej uczestnicy poznawali ciekawe, choć bardzo mroczne sekrety dawnego poligonu na Brusie. Obszar ten pozostaje miejscem egzekucji i pochówku ofiar dwóch systemów totalitarnych XX wieku. Według protokołów zeznań świadków przechowywanych przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, informacji prasowych oraz wiedzy okolicznych mieszkańców, na terenie poligonu wojskowego Łódź Brus Niemcy rozstrzeliwali obywateli polskich w okresie II wojny światowej, a po zakończeniu wojny Urząd Bezpieczeństwa mordował członków ruchu oporu przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.

    Naukowcy przypuszczają, że właśnie na terenie poligonu, mogły zostać pochowane szczątki Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc – twórcy i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, skazanego w grudniu 1946 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi na karę śmierci. Wyrok wykonano w lutym 1947 r. Do dziś nie znaleziono miejsca jego pochówku.

    Historię badań, ekshumacji, możliwe hipotezy oraz plany na przyszłość przedstawił na spotkaniu Piotr Wojciechowski, informując jednocześnie o kolejnych zadaniach realizowanych przez Związek w tym temacie. 

     Jesteś w posiadaniu jakichkolwiek informacji na temat zbrodni popełnionych na terenie poligonu Brus lub lasku przy ulicy Konstantynowskiej? Napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     Czytaj więcej: Ekshumacja szczątków ofiar z łódzkich pól śmierci

         

         

bce1  

 

 

                    

 

 

 

 

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce