Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

Fotorelacja z Wawiórki...

     75 lat temu (w 1944 r.) w Jewłaszach nad Niemnem (obecnie Białoruś) w walce z Niemcami zginął Jan Piwnik „Ponury” – cichociemny, oficer „Wachlarza”, szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej, legendarny dowódca partyzanckich zgrupowań w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.

     Żołnierze "Ponurego" przez długi czas bez skutku zabiegali o sprowadzenie jego prochów z Białorusi do Polski i godne ich pochowanie na ojczystej ziemi. Udało się to dopiero w 1987 r. Prochy "Ponurego" ekshumowano z cmentarza w Wawiórce i złożono w klasztorze w Wąchocku. Uroczysty pogrzeb odbył się między 10 a 12 czerwca 1988 r. 

     Trzydniowe uroczystości pogrzebowe, które miały miejsce już na Ziemi Świętokrzyskiej w czerwcu 1988 roku, po sprowadzeniu szczątków „Ponurego” do krypty klasztoru cystersów w Wąchocku, wspomina uczestnik pogrzebu:

CZY JUŻ TU BYŁEŚ? MIEJSCE OSTATNIEGO SPOCZYNKU PŁK. JANA PIWNIKA „PONUREGO” W OPACTWIE CYSTERSÓW W WĄCHOCKU

     Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          

     Czytaj więcej:

CZY JUŻ TU BYŁEŚ? POMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY PARTYZANTÓW POLEGŁYCH POD WÓLKĄ PLEBAŃSKĄ 4 WRZEŚNIA 1943 R.

Strzelecki Motorowy Rajd Pamięci Szlakiem „Robota” i „Ponurego”      

bce1  

 

 

                    

 

 

 

 

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce