W dniach 03 - 05 października 2014 w Rabce-Zdroju miała miejsce IX edycja Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia - Ognia, tym razem pod hasłem: Wiarusy. Z wiarą w zwycięstwo. Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, ROCH-a i Zgrupowania Błyskawica w Waksmundzie, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego Błyskawica, IPN Oddział w Krakowie oraz Związek Strzelecki Rzeczypospolitej, przy aktywnym wsparciu Fundacji Strzeleckiej, Nadwiślańskiej GRH 3 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Zdroju.   

W dniach 03 – 05 października 2014 w Rabce-Zdroju miała miejsce IX edycja Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia "Ognia", tym razem pod hasłem "Wiarusy. Z wiarą w zwycięstwo". Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, ROCH-a i Zgrupowania „Błyskawica" w Waksmundzie, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica", Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Związek Strzelecki Rzeczypospolitej, przy aktywnym wsparciu Fundacji Strzeleckiej, Nadwiślańskiej GRH 3 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Zdroju.

   "Wiarusy" to nazwa oddziału partyzanckiego działającego na Podhalu w latach 1947 – 1949, utworzonego przez Józefa Świdra "Mściciela" po śmierci "Ognia", którego skład tworzyli "Ogniowcy" zdecydowani do końca walczyć z komuną. W rajdzie – grze terenowej - wzięło udział ok. 70-cioro uczestników – 6 grup szkolnych i drużyn harcerskich z Aleksandrowa Łódzkiego, Olkusza, Suchej Beskidzkiej, Waksmundu i Wejherowa. Młodzi ludzie przez dwa dni przemierzali szlaki w okolicach Rabki, wcielając się w rolę patroli partyzanckich i wędrując po tych samych miejscach i ścieżkach, którymi blisko 70 lat wcześniej chodzili żołnierze "Mściciela". Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą historyczną, orientacją w terenie, sprawnością i jak przystało na partyzantów - przytomnością umysłu. Rywalizacja drużyn zakończyła się w sobotę, 4-go października, późnym popołudniem powrotem do bazy w Rabce.

   W tym roku w programie rajdu przewidziane były wydarzenia przeznaczone również dla szerszej publiczności. O godz. 18.00 w Amfiteatrze w parku zdrojowym rozpoczął się koncert Andrzeja Kołakowskiego. W repertuarze znalazły się najbardziej znane pieśni poświęcone Żołnierzom Niezłomnym, a koncert zakończyła wstrząsająca "Kołysanka więzienna". Po koncercie blisko dwustuosobowa publiczność obejrzała rekonstrukcję zatytułowaną "Po Ogniu był Mściciel", przedstawiającą potyczkę grupy partyzantów z oddziałem KBW, w trakcie której zginął Józef Świder "Mściciel" oraz przesłuchanie Mariana Kozłeckiego "Grzmota", jednego z jego żołnierzy. Widowisko, a zwłaszcza realistycznie odtworzone, momentami drastyczne sceny z ubeckiego przesłuchania wywarły na widzach olbrzymie wrażenie. Pomimo chłodu i późnej pory wszyscy do końca wytrwali na widowni i nagrodzili rekonstruktorów owacją.

   W niedzielę 5-go października po Mszy św. w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą Józefa Świdra "Mściciela" nastąpiło oficjalne zakończenie rajdu. W rywalizacji I miejsce zajął patrol „Laluś" (młodzież z ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej), II – „Łupaszko" (harcerze z 6 LDSH), a III miejsce – patrol „Ogień" (z ZSPiG w Waksmundzie). Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez krakowski oddział IPN-u. Dowódca rajdu Jan Dudor formułą: " IX Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia "Ognia" ogłaszam za zakończony" dopełnił formalności. Ostatnim akcentem było podniosłe "Epitafium dla majora Ognia" wykonane przez Andrzeja Kołakowskiego. Komenda "Grupa Błyskawica.. baczność!" i kilkudziesięcioosobowy chór śpiewający "Ty mnie ukryj moja ziemio podhalańska" zapadły w pamięć wszystkim, a wielu uczestnikom wydarzenia oczy szkliły się ze wzruszenia.

   Rajd honorowym patronatem objęli: Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr Marek Lasota, Panowie Zbigniew Kuraś (syn mjr. Józefa Kurasia), mjr Zbigniew Paliwoda „JUR" (żołnierz VI kompanii ZP „Błyskawica"), Pani dr Zuzanna Kurtyka (Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich 2010).

   Olbrzymie słowa uznania należą się organizatorom, ponieważ atmosfera i charakter rajdu, obcowanie ze świadkami historii i żywą, codzienną pamięcią o bohaterach to dla młodych ludzi biorących udział w rajdzie nie tylko edukacja, ale również kwintesencja patriotycznego wychowania, często zupełnie nieobecnego w szkole, czy w domach rodzinnych.

   Za rok X edycja Rajdu, impreza odbędzie się z dużym rozmachem, a GRH "Błyskawica" godnie uczci setną rocznicę urodzin "tatrzańskiego Janosika XX wieku", jak mówił o Józefie Kurasiu Stefan Korboński. Niech boją się współcześni zdrajcy i konfidenci, bo Podziemna Armia Powraca a legenda "Ognia" z roku na rok rozbłyska z nową siłą i w końcu wypali czerwoną zarazę, która uczepiła się naszej polskiej ziemi.

 Materiał ukazał się również na portalu www.pomniksmolensk.pl