Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

Pożegnanie oddziału powstańczego 1863 – rocznicowa inscenizacja w Mszczonowie.

     W ramach mszczonowskich obchodów 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego wraz z rekonstruktorami z GRH „STRZELCY” im. 31 pSK i Strzelcami Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, zorganizowali inscenizację, zatytułowaną: „Pożegnanie oddziału powstańczego 1863”. Odbyła się ona 24 stycznia (o godzinie 18.30) przed kościołem farnym, pw. Świętego Jana Chrzciciela.

    Inscenizacja nawiązywała do historycznego zdarzenia z podmszczonowskich Korabiewic, gdzie w 1863 roku ks. Władysław Polkowski – ówczesny proboszcz Parafii Mszczonów, a jednocześnie naczelnik powstańczy miasta - święcił broń dla nowo powstałej partii powstańczej majora Hipolita Jaworskiego, noszącego pseudonim „Drewnowski”. W rolę bohaterskiego kapłana, który za swą powstańczą działalność zapłacił zesłaniem, a następnie śmiercią na dalekiej Syberii, wcielił się podczas inscenizacji członek GRH Mszczonów - Jacek Gołyński.

Tekst: Piotr Dymecki (GRH STRZELCY im. 31 pSK)
  Foto: Marek Wardak (Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne)

inns1

inns2

inns3

inns4

inns5

inns6

inns7

inns8

inns9

inns10

inns11

inns12

 

  

    

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce