Biuro do Spraw Proobronnych było inicjatorem spotkania młodzieży akademickiej z teatralną "Inką". Spektakl członków Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, inspirowany ostatnimi chwilami bohaterskiej Danuty Siedzikówny, 9 kwietnia wystawiono w Akademii Obrony Narodowej...

     Biuro do Spraw Proobronnych MON było inicjatorem spotkania młodzieży akademickiej z teatralną "Inką". Spektakl członków Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, inspirowany ostatnimi chwilami bohaterskiej Danuty Siedzikówny, 9 kwietnia wystawiono w Akademii Obrony Narodowej.

    W uroczystym pokazie teatralnym uczestniczyli m.in. szef Gabinetu Politycznego Ministerstwo Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz, dyrektor Centrum Operacyjnego MON płk Kazimierz Bednorz, rektor-komendant AON płk dr inż. Ryszard Parafianowicz, prorektor ds. studenckich AON dr hab. Agnieszka Legucka, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych Waldemar Zubek, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK oraz członkowie organizacji proobronnych. Przedstawienie było częścią dnia otwartego w AON, więc historia Inki, mogła dotrzeć nie tylko do studentów Akademii i mieszkańców Rembertowa, ale też maturzystów zainteresowanych studiami w uczelni wojskowej.

    Spektakl, który zbiera żywiołowe recenzje i tym razem nie pozostawił nikogo obojętnym. Aktorzy z Grupy Teatralnej Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej "Jesteśmy" zagrali przekonująco, nie oszczędzając emocji własnych i publiczności. W rezultacie otrzymaliśmy przejmującą lekcję historii.

    Danuta Siedzikówna ps. Inka była sanitariuszką 4 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Do AK wstąpiła pod koniec 1943. Przeszła szkolenie medyczne. W czerwcu 1945 została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z podziemiem antykomunistycznym, wkrótce potem uwolniona przez żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszko", dowódcy 5 Brygady Wileńskiej AK. W lipcu 1946 została wysłana po zaopatrzenie medyczne do Gdańska, tam wpadła w pułapkę zastawioną na żołnierzy "Łupaszki". W czasie śledztwa prowadzonego przez UB była bita i poniżana, ale mimo to odmówiła zeznań obciążających innych żołnierzy AK. Skazana na śmierć, została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Jej szczątki zostały zakopane w bezimiennym grobie na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. Jesienią 2014 zostały zidentyfikowane przez zespół naukowców IPN.

Źródło: Biuro do Spraw Proobronnych MON

oaon1

oaon2

oaon3

oaon4

oaon5

oaon6

oaon7