Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

Zwycięzcą została Ola Tylińska, serdecznie gratulujemy!

A OTO ODPOWIEDZI NA PYTANIA:

Pyt. 1

Pod wielką mapą Imperium
Odpocząć – jak kto potrafi
Kończymy bliską Syberią
Skrócony kurs geografii

Podaj czyj obraz i o jakim tytule stał się inspiracją tej pieśni, wykonywanej przez jednego z niezapomnianych polskich bardów.

Odp.:
Inspiracją do napisania tej pieśni był obraz Jacka Malczewskiego "Zesłanie studentów".

 

Pyt. 2

Walki o Guadalcanal stanowią tło jednej z kultowych już wojennych powieści, na której podstawie napisano również scenariusz filmu o tym samym tytule. Podaj autora, tytuł książki oraz reżysera filmu.

Odp.:

Film Terrenc'a Malick'a pt. "Cienka czerwona linia" powstał na podstawie powieści autorstwa Jamesa Jonesa.

 

Pyt. 3

W jakim mieście w Pensylwanii stoi pomnik husarza przyklękającego na jedno kolano i komu został poświęcony?

Odp.:

Pomnik ten stoi na cmentarzu w sekcji weteranów przy Sanktuarium Maryjnym w Doleystone. Postawiony został w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej.

 

Pyt. 4

Od momentu uzyskania niepodległości Polska wypowiedziała wojnę tylko jednemu państwu, proszę podać któremu, oraz kto wypowiedział te słowa: Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy bijąc się o swoja wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii.

Odp.:
Polska wypowiedziała wojnę Japonii w 1941r, a słowa te wypowiedział ówczesny premier Japonii Hideki Tojo.

 

Pyt. 5

Za klęskę zapłacił dymisją. Do czynnej służby powrócił w 1943 roku. Do końca II wojny światowej zajmował wysokie stanowiska w sztabie wojsk lądowych, kierując działaniami na froncie wschodnim.
Po wojnie, uniewinniony, chwycił za pióro. We wspomnieniach starał się oczyścić Wehrmacht z zarzucanych mu zbrodni wojennych. Z początku zapatrzony w osobę Hitlera, wraz z rozwojem działań wojennych zmienił swój stosunek do wodza III Rzeszy. Ostatecznie obciążył go odpowiedzialnością za niepowodzenie i klęskę w wojnie ze Związkiem Sowieckim. O kogo chodzi?

Odp.:
Heinz Guderian

 

Pyt. 6

Niezwykła postać - przeżyła piekło Leningradu, po latach powróciła do Polski, zasłużony pracownik WAM, lekarz medycyny sądowej. Została pochowana na cmentarzu na Rudzie. Wśród okolicznych mieszkańców zwana ,,panią od jamników’’.
Proszę podać imię i nazwisko.

Odp.:
Na pytanie 6 nikt nie udzielił odpowiedzi. "Pani od jamników" to dr Maria Bielanina.

 

kon1

 

               

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce