-
Utworzono: 17 maj 2018
-
Odsłony: 3509
Związek Strzelecki zaprasza na uroczystości 25 maja w Sieradzu...
25 maja 2018 r., w 70 rocznicę zamordowania rtm. Pileckiego przez komunistycznych oprawców, w Sieradzu odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci tego wielkiego Polaka i patrioty. Obchody rozpoczną się o godzinie 11:40 na rondzie im. Rotmistrza Pileckiego, gdzie organizatorzy wraz z uczestnikami zapalą znicze i złożą kwiaty. Kolejna część uroczystości odbędzie się o godz. 12:00 na Skwerze Miast Partnerskich, przy tablicy pamiątkowej poświęconej Rotmistrzowi. Tutaj zaplanowano m.in. wystąpienie tematyczne dotyczące jego osoby. Swoją obecnością uświetnią też wydarzenie zaproszeni Goście w postaci przedstawicieli stowarzyszeń patriotycznych i niepodległościowych, członków rodzin niezłomnych żołnierzy antykomunistycznej konspiracji oraz delegatów lokalnych władz. Odczytany zostanie Apel Pamięci, a salwę honorową oddadzą żołnierze 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.
Patronatem honorowym objęli uroczystość:
Prezydent Miasta Sieradza Paweł Osiewała
Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior
Starosta Zduńskowolski Wojciech Rychlik
Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi
Patronatem medialnym objęła wydarzenie:
Głównym organizatorem obchodów jest:
Związek Strzelecki Rzeczypospolitej – Jednostka Strzelecka Sieradz im rtm. Witolda Pileckiego
Rotmistrz Witold Pilecki działał w antykomunistycznej konspiracji, za co został aresztowany w 1947 roku, a następnie osadzony, bestialsko torturowany i zamordowany w więzieniu 25 maja 1948 roku przez czerwonych zbrodniarzy. Do dziś nie odnaleziono jego ciała. Za swoje zasługi został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.
Ten niezłomny mężczyzna oddał całe swoje życie Niepodległej, najpierw służąc w Wojsku Polskim i walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, a następnie biorąc udział w kampanii wrześniowej 1939 r., by po jej zakończeniu przejść do podziemia i w 1940 r. dobrowolnie poddać się aresztowaniu i wywiezieniu do Auschwitz, celem organizowania konspiracji i raportowania na temat sytuacji w obozie zagłady. W kwietniu 1943 r. ucieka z obozu, by już w 1944 roku walczyć zbrojnie w Powstaniu Warszawskim. Po zakończeniu wojny nie składa broni i walczy w strukturach konspiracji antykomunistycznej – do czasu aresztowania przez czerwonych katów i wydania na niego wyroku śmierci.
Kontakt
- Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
94-056 Łódź
ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1 - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- wkrótce