Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

Związek Strzelecki zaprasza na uroczystości 25 maja w Sieradzu...

     25 maja 2018 r., w 70 rocznicę zamordowania rtm. Pileckiego przez komunistycznych oprawców, w Sieradzu odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci tego wielkiego Polaka i patrioty. Obchody rozpoczną się o godzinie 11:40 na rondzie im. Rotmistrza Pileckiego, gdzie organizatorzy wraz z uczestnikami zapalą znicze i złożą kwiaty. Kolejna część uroczystości odbędzie się o godz. 12:00 na Skwerze Miast Partnerskich, przy tablicy pamiątkowej poświęconej Rotmistrzowi. Tutaj zaplanowano m.in. wystąpienie tematyczne dotyczące jego osoby. Swoją obecnością uświetnią też wydarzenie zaproszeni Goście w postaci przedstawicieli stowarzyszeń patriotycznych i niepodległościowych, członków rodzin niezłomnych żołnierzy antykomunistycznej konspiracji oraz delegatów lokalnych władz. Odczytany zostanie Apel Pamięci, a salwę honorową oddadzą żołnierze 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

Patronatem  honorowym objęli uroczystość:

Prezydent Miasta Sieradza Paweł Osiewała

Starosta  Sieradzki Mariusz Bądzior

Starosta  Zduńskowolski Wojciech Rychlik

Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi 

Patronatem medialnym objęła wydarzenie:

 TVP3 Łódź   

Głównym organizatorem obchodów jest:

Związek Strzelecki Rzeczypospolitej – Jednostka Strzelecka Sieradz im rtm. Witolda Pileckiego 

 

Rotmistrz Witold Pilecki działał w antykomunistycznej konspiracji, za co został aresztowany w 1947 roku, a następnie osadzony, bestialsko torturowany i zamordowany w więzieniu 25 maja 1948 roku przez czerwonych zbrodniarzy. Do dziś nie odnaleziono jego ciała. Za swoje zasługi został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

Ten niezłomny mężczyzna oddał całe swoje życie Niepodległej, najpierw służąc w Wojsku Polskim i walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, a następnie biorąc udział w kampanii wrześniowej 1939 r., by po jej zakończeniu przejść do podziemia i w 1940 r. dobrowolnie poddać się aresztowaniu i wywiezieniu do Auschwitz, celem organizowania konspiracji i raportowania na temat sytuacji w obozie zagłady. W kwietniu 1943 r. ucieka z obozu, by już w 1944 roku walczyć zbrojnie w Powstaniu Warszawskim. Po zakończeniu wojny nie składa broni i walczy w strukturach konspiracji antykomunistycznej – do czasu aresztowania przez czerwonych katów i wydania na niego wyroku śmierci.

        bce1  

 

 

                    

 

 

 

 

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce