Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

   Pan Janusz Niemiec, syn mjr. Antoniego Żubryda, najmłodszy więzień Polski Ludowej oraz aktywny członek Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, był honorowym gościem środowego spotkania z Kajetanem Rajskim, autorem książki pt. „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Opowiedział o losach swojego ojca, działającego w podziemiu antykomunistycznym w latach 1945-1946 w powiatach sanockim, brzozowskim, krośnieńskim, zamordowanego wraz z żoną Janiną przez funkcjonariusza UB, we wsi Malinówka w powiecie brzozowskim.

   Autor publikacji opowiedział szczegółowo o okolicznościach powstania książki oraz o tym, co zainspirowało go do podjęcia tego tematu. Jak wspomina, podczas przeglądania książek poświęconych Żołnierzom Wyklętym zauważył, że o ile o Żołnierzach Wyklętych jest dość dużo informacji, to o ich dzieciach i rodzinach nie ma właściwie nic. Czasem ktoś udzieli jakiegoś wywiadu, jednak materiały te bardzo często przepadają w ludzkiej pamięci lub mają lokalny charakter.

 

    Książka zawiera dwanaście rozmów z dziećmi Żołnierzy Wyklętych; niestety nie wszyscy do których dotarł Autor wyrazili zgodę na udzielenie wywiadu, najczęściej było to spowodowane obawami o represje. Jak podkreśla prelegent, tragedią państwa polskiego po 25 latach rzekomej wolności jest fakt, że nie jest ono w stanie zagwarantować bezpieczeństwa dzieciom Bohaterów i wielu z nich do dziś boi się udzielić wywiadu i opowiedzieć o swoich przeżyciach.

   Odnosząc się m.in. do trudności towarzyszących ekshumacjom na powązkowskiej „Łączce” Kajetan Rajski udowadnia, że Żołnierze Wyklęci wciąż są wyklęci. Ubolewa, że państwo polskie nie jest w stanie znaleźć pieniędzy, aby kontynuować prace ekshumacyjne i godnie uczcić polskich bohaterów.
   Autor przeprowadził wywiady z dziećmi zarówno znanych Żołnierzy Wyklętych np. z Andrzejem Pileckim, czy Markiem Franczakiem, ale znajdziemy w książce również wywiady z mniej znanymi dziećmi bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, takimi jak Andrzej Pityński, czy Katarzyna Skiba.

   Janusz Niemiec opowiada o losach swojego ojca, działającego w podziemiu antykomunistycznym w latach 1945-1946 w powiatach sanockim, brzozowskim, krośnieńskim (woj. podkarpackie), zamordowanego wraz z żoną Janiną przez funkcjonariusza UB, we wsi Malinówka w powiecie brzozowskim.

   Wspomina również swoje dzieciństwo, kiedy w wieku 4 lat, w roku 1945, zostaje aresztowany po raz pierwszy przez Urząd Bezpieczeństwa, wraz z babcią Praczyńską. Antoni Żubryd, gdy tylko dowiedział się o tym aresztowaniu, zaatakował posterunek Milicji w Haczowie, w powiecie Brzozów. Stamtąd wysłał ultimatum do Sanoka, mówiące o tym, że jeżeli UB nie zwolni teściowej i syna, to rozstrzela siedmiu zatrzymanych milicjantów. UB ustępuje. Spokój jednak nie trwa długo, frustracja i niemoc UB mobilizuje ich do intensyfikacji działań. Trzy dni przed Świętami Wielkanocnymi w 1946 roku przed ten sam dom babci Praczyńskiej podjeżdżają trzy samochody wojskowe wypełnione wojskiem.

 

   Wobec niemożności złapania i aresztowania Antoniego Żubryda, zdesperowane władze UB w Rzeszowie wydają rozkaz aresztowania Janusza, jego babci i przy okazji cioci Krystyny, która przyjechała na święta z Krakowa. Więźniowie zostają przewiezieni w konwoju do aresztu śledczego UB do Rzeszowa, a następnie do więzienia na rzeszowskim zamku. W czasie jazdy oficer radziecki sadza sobie dziecko na kolanach, tworząc dzięki temu żywą osłonę na wypadek próby ostrzelania konwoju.

   Instytut Pamięci Narodowej uznaje Janusza Niemca za najmłodszego więźnia politycznego Polski Ludowej oraz za najmłodszego kombatanta - nie ze względu na obecny wiek, ale ze względu na nabycie praw do bycia kombatantem w wieku 5 lat! Na dowód tego Janusz pokazuje kopię Księgi Kontrolnej Ewidencji i Terminarza spraw Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, w której na stronie 1, pod pozycją 5, figuruje jego nazwisko jako zatrzymanego pod zarzutem „Współpracy z bandą Żubryda - NSZ”. Ten fakt sprawia, że może uznawać się za najmłodszego więźnia politycznego.

   Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji ze spotkania. Pan Janusz Niemiec jest aktywnym członkiem Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, którego Komendant, Paweł Wasążnik, jest pomysłodawcą corocznego Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych mjr. Antoniego Żubryda "Zucha". W październiku 2014 odbędzie się kolejna, już piąta edycja tego rajdu, na który w imieniu organizatorów i Pana Janusza, serdecznie Państwa zapraszamy.

   Spotkanie w Łodzi w dniu 02.07.2014 zorganizowało Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej - oddział Łódź. 

Bohaterowie książki:

Adam Broński, syn kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”
Marek Franczak, syn sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”
Stanisław Łukasik, syn kpt. Stanisława Łukasika ps. „Ryś”
Andrzej Pityński, syn por. Aleksandra Pityńskiego ps. „Kula” i ppor. Stefanii Pityńskiej ps. „Perełka”
Janusz Niemiec, syn mjr. Antoniego Żubryda ps. „Zuch” i Janiny Żubryd
Maria Danuta Wołągiewicz, córka ppłk. dypl. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz”
Tadeusz M. Płużański, syn Tadeusza Płużańskiego ps. „Tadeusz Radwan”
Andrzej Ściegienny (André Seguenny), syn ppłk. dypl. Wincentego Ściegiennego ps. „Las”
Andrzej Pilecki, syn rtm. Witolda Pileckiego
Katarzyna Skiba, córka Franciszka Perlaka
Jan Wiszniowski, syn por. Romana Wiszniowskiego ps. „Opacz”
Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego ps. „Edmund”

Część 1/3:

Część 2/3:

Część 3/3:

Materiał ukazał się na portalu www.pomniksmolensk.pl

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce