Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

 Przez ostatnie lata mieliśmy do czynienia z potwornym demontażem polskiego systemu bezpieczeństwa. Nagle okazało się, że najbardziej „zaprzyjaźnione” z nami państwo, któremu oddaliśmy śledztwo smoleńskie, nie dość że zaanektowało – wbrew własnym gwarancjom - fragment innego państwa, to dodatkowo napadło na to państwo zbrojnie. Problemy na Ukrainie uświadamiają nam w jak fatalnej znajdujemy się sytuacji.

 

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania II części relacji ze spotkania z mjr ZS Pawłem Wasążnikiem, Komendantem Głównym Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, który udowadnia na przykładach, jak bardzo nasza legionowa historia łączy się z tym, co dzieje się obecnie na Ukrainie.

   W pierwszej części spotkania prelegent podkreślał, że siła, która jest nam w stanie zabezpieczyć byt na długie lata to siła narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Koncepcja piłsudczykowska, idea Międzymorza, w dalszym ciągu może przynieść nam stabilny byt i trwałe funkcjonowanie państwa, jeśli ktoś ją w końcu zrealizuje. Warto nadmienić, iż pewne procesy polityczne w historii Rzeczypospolitej były inicjowane przez wydarzenia zewnętrzne, które teoretycznie nie miały bezpośredniego wpływu na to, co się dzieje w kraju. Bieżące wydarzenia na Ukrainie mają obecnie ogromny wpływ na zmiany świadomości w Polsce. Przez ostatnie siedem lat mieliśmy do czynienia z potwornym demontażem polskiego systemu bezpieczeństwa; doktryna Bronisława Komorowskiego mówiła o tym, że przez najbliższe 30 lat Polska jest stuprocentowo bezpieczna. Nagle okazało się, że to najbardziej "zaprzyjaźnione" z nami państwo, któremu oddaliśmy śledztwo smoleńskie, nie dość że zaanektowało – wbrew własnym gwarancjom - fragment innego państwa, to dodatkowo napadło na to państwo zbrojnie. Problemy na Ukrainie chociaż częściowo uświadamiają nam w jakiej znajdujemy się sytuacji.

 

   Obecnie powiedzieć można, że funkcjonowanie niepodległego bytu Rzeczypospolitej jest zagrożone. Brak bardzo ostrej reakcji na rosyjskie zapędy imperialne spowoduje w dłuższej perspektywie, że Rosja upomni się o kolejne terytoria i nikt jej przed tym nie powstrzyma. Tym bardziej, że mocarstwa zachodnie gwarantowały Ukrainie suwerenność i nienaruszalność granic. W związku z tym jedyną rozsądną drogą jest budowanie własnego systemu bezpieczeństwa.

   Paweł Wasążnik zwraca uwagę, że na Ukrainie proces tworzenia świadomej elity politycznej zaczyna się tak naprawdę po 90 roku. Niestety jest rzeczą oczywistą, że w tym procesie na początku uczestniczyć będą głównie osoby związane z wcześniej funkcjonującym systemem. Proces kształtowania się nowoczesnych elit ukraińskich trwa, na pewno jednak znacząco przyspieszył. Zwycięstwo Majdanu miało tu kolosalne znaczenie, okazało się że można pokonać prorosyjską, bardzo restrykcyjną i potwornie zdemoralizowaną władzę buntem społecznym.

   Stan liczebny wojsk lądowych Ukrainy w grudniu 2013 roku wynosił jedynie około ośmiu tysięcy żołnierzy, de facto więc armia nie istnieje. W Donbasie walczą ochotnicze bataliony Gwardii Narodowej, czyli w dużej części Samoobrona Majdanu. Od czasu do czasu wspierane są drobnymi wyspecjalizowanymi jednostkami wojska ukraińskiego, których Wiktor Janukowycz nie zdążył rozwiązać.

   Wszystkie działania, które zmierzają do przywrócenia świadomości patriotycznej, wiary w sens istnienia swojego własnego państwa, przynoszą jakieś efekty. W Polsce proces formowania Legionów, czyli zalążka niepodległej siły zbrojnej nie był wynikiem tylko wysiłków jakiejś organizacji czy grupy osób, lecz był w oczywisty sposób wynikiem procesów, które zachodziły od powstania styczniowego. Każda aktywność – społeczna, kulturalna, cz gospodarcza, miała jakiś swój wkład w to, że można było odtworzyć polską siłę zbrojną. Pierwsze oddziały legionowe były wyposażane w dużej mierze z ofiarności społecznej. W tamtym czasie efekty były wyraźne, ale stanowiły wynik prac, prowadzonych na bardzo różnych szczeblach i w bardzo różny sposób od upadku powstania styczniowego. Jednym z kluczowych elementów tej pracy było oparcie w wierze, która stanowiła jedno z najważniejszych i podstawowych spoiw. Element wiary jako budulec i odnośnik moralny jest niezmiernie ważny i również na Ukrainie zaczyna powracać do swojej właściwej roli. Trudno teraz wyrokować jak głęboki i długofalowy jest to proces. Od nas także zależy, w którą stronę potoczą się te procesy, nasza obecność na Ukrainie jest niezmiernie ważna z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest idea sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej.

   W tej chwili stan psychiki ukraińskiej, szczególnie w batalionach Gwardii Narodowej, jest na tyle silnie antyrosyjski, że opór przeciwko agresji prawdopodobnie będzie trwał do końca. Morale jest jeszcze bardzo mocne i na tym poziomie Ukraina znacząco przewyższa agresora.

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce