Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

W tej części spotkania prelegent przywołuje kolejne płaszczyzny sporu między Polską a Rosją. Wymienione zostają m.in. spory energetyczne, w tym te o naftoport w Gdańsku, gazoport w Świnoujściu, „pieremyczkę”, czy pozostałe szlaki tranzytowe. Duży nacisk położony jest na spór dotyczący obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Europie, który nie rozgrywa się jedynie na osi Polska-Rosja, lecz jest także sporem Polski z rdzeniem Unii Europejskiej.

W tej części spotkania prelegent przywołuje kolejne płaszczyzny sporu między Polską a Rosją. Wymienione zostają m.in. spory energetyczne, w tym te o naftoport w Gdańsku, gazoport w Świnoujściu, „pieremyczkę”, czy pozostałe szlaki tranzytowe. Duży nacisk położony jest na spór dotyczący obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Europie, który nie rozgrywa się jedynie na osi Polska-Rosja, lecz jest także sporem Polski z rdzeniem Unii Europejskiej.

   Dr hab. Żurawski vel Grajewski szczegółowo opisuje powtarzające się próby angażowania przez Polskę czynnika zewnętrznego, wobec niedostatku siły własnej. Stany Zjednoczone jako czynnik wzmacniający Polskę w obliczu nieuchronnego konfliktu z Rosją były jednym z najistotniejszych elementów polskiej polityki zagranicznej w okresie między wojną iracką, a dojściem do władzy Platformy Obywatelskiej. Drugim obszarem, z którego usiłowano uzyskać zasoby na rzecz rywalizacji z Rosją, była Unia Europejska. Niestety, według prelegenta, z biegiem czasu następuje wyraźny spadek znaczenia jej instytucji centralnych, przerost ambicji w obszarach w których nie jest w stanie prowadzić skutecznej polityki i jednocześnie wyraźna hegemonizacja na rzecz Niemiec.

   Szeroko omówiona zostaje praktyka traktowania przez Rosję Polski i nowych państw Unii Europejskiej tak jakby nie należały do Unii Europejskiej, przy milczącej zgodzie instytucji wspólnotowych. Czy udało się Polsce tę praktykę przełamać, dowiemy się z tej części spotkania.

   Zapraszamy do wysłuchania relacji. Organizatorem spotkania w dniu 05 listopada 1914 była Księgarnia Historyczno-Wojskowa im Grota-Roweckiego.

 

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce