-
Utworzono: 30 czerwiec 2014
-
Odsłony: 34387
Spis treści
STRONA 1
Zapraszamy Państwa serdecznie do obejrzenia relacji z wydarzeń, które organizowaliśmy, współorganizowaliśmy lub w których uczestniczyła nasza delegacja, nagrywając dla Czytelników materiał w celach edukacyjnych. Wszystkie poniższe materiały są naszego autorstwa.
Inauguracja obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - wideo ze spotkania z Januszem Niemcem, synem mjr. Antoniego Żubryda cz.1
Zapraszamy do obejrzenia relacji z I części spotkania z Januszem Niemcem, synem mjr. Antoniego Żubryda, najmłodszym więźniem Polski Ludowej oraz honorowym członkiem Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej. Opowiada on o losach swojego ojca, działającego w podziemiu antykomunistycznym w latach 1945-1946 w powiatach sanockim, brzozowskim, krośnieńskim, zamordowanego wraz z żoną Janiną przez funkcjonariusza UB, we wsi Malinówka w powiecie brzozowskim.
Instytut Pamięci Narodowej uznaje Janusza Niemca za najmłodszego więźnia politycznego Polski Ludowej oraz za najmłodszego kombatanta - nie ze względu na obecny wiek, ale ze względu na nabycie praw do bycia kombatantem w wieku 5 lat! Na dowód tego Janusz pokazuje kopię Księgi Kontrolnej Ewidencji i Terminarza spraw Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, w której na stronie 1, pod pozycją 5, figuruje jego nazwisko jako zatrzymanego pod zarzutem „Współpracy z bandą Żubryda - NSZ”. Ten fakt sprawia, że może uznawać się za najmłodszego więźnia politycznego.
Pan Janusz Niemiec jest aktywnym członkiem Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, którego Komendant, Paweł Wasążnik, jest pomysłodawcą corocznego Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych mjr. Antoniego Żubryda "Zucha". W październiku 2014 odbyła się kolejna, już piąta edycja tego rajdu.
Łódź upamiętniła 68 rocznicę śmierci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” - nasza relacja wideo.
Na obchody 68 rocznicy śmierci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” złożyła się uroczysta Msza Św. celebrowana przez arcybiskupa diecezji łódzkiej Marka Jędraszewskiego, prelekcje przybliżające losy tej niezwykłej postaci oraz wystawa zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
19.02.2015 o godz. 18:00 odbyła się podniosła Msza Św. w łódzkiej archikatedrze. Arcybiskup w słowie kierowanym do wiernych przypomniał losy generała Stanisława Sojczyńskiego i podkreślił wagę jego bohaterskich dokonań. O zasługach Generała przypomniała w krótkim wystąpieniu również młodzież z Zespołu Szkół nr 7 przy ul. Minerskiej. Uczestników nabożeństwa powitał kpt. Jerzy Włodzimierz Stawski ps. „Lubicz”, weteran Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Po mszy odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Forteca.
W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Łodzi i regionu, poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół oraz wielu organizacji i stowarzyszeń, w tym Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, który przygotował dla Państwa niniejszą relację.
Nabożeństwo poprzedziły prelekcje historyczne wygłoszone przez Tadeusza Płużańskiego – historyka, prezesa Fundacji „Łączka” i autora książki „Bestie”, dr Piotra A. Nowakowskiego, kierującego pracami archeologiczno-ekshumacyjnymi na terenie dawnego poligonu Brus oraz dr Tomasza Toborka, pracownika łódzkiego oddziału IPN, autora publikacji o Warszycu. Spotkanie poprowadziła dr Joanna Żelazko, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.
Red. Wojciech Mucha dla naszego portalu o Smoleńsku i nowej książce.
W krótkiej rozmowie, towarzyszącej spotkaniu w Aleksandrowie Łódzkim, pytamy red. Wojciecha Muchę o to, co czuł 10 kwietnia 2010 roku, kiedy dowiedział się o katastrofie w Smoleńsku. Dziennikarz opisuje swoje emocje i odczucia, w tym szok i niedowierzanie, kiedy – jak twierdzi – obudził się już w nowej rzeczywistości. Ocenia z dzisiejszej perspektywy, szczególnie w kontekście zestrzelenie malezyjskiego Boeinga i reakcji Zachodu, starania i działania państwa polskiego w sprawie wyjaśnienia tej tragedii.
Wypowiada się również o swojej nowej książce pt.: „Krew i Ziemia. O Ukraińskiej rewolucji”, która jest wynikiem jego dwunastu wizyt reporterskich na Ukrainie. Udało mu się dotrzeć do prawie wszystkich miejsc, które na mapie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, a wcześniej walki Ukraińców z reżimem Janukowycza były w jakiś sposób istotne. Swoje najnowsze dzieło opisuje jako historię o Ukrainie, o jej mieszkańcach, o tym co myślą i czują oraz jak reagują na to co się dzieje wokół nich. Jest to także zapis tego, jak społeczeństwo zmienia się w obliczu wybuchu konfliktu zbrojnego z Rosją. Redaktor podkreśla, że jeśli kiedykolwiek miałoby nas dotknąć to samo, to będziemy świadkami poniekąd analogicznych zachowań społeczeństwa.
Na zakończenie rozmowy dziennikarz odpowiada na pytanie, czy w czasie rozmów z Ukraińcami pojawia się temat tragedii smoleńskiej, a jeśli tak jest, to jak oni ją oceniają z perspektywy narodu dużo dłużej ciemiężonego przez Rosję.
Kontakt
- Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
94-056 Łódź
ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1 - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- wkrótce