Pierwsze miejsce i nagrodę komendanta WKU zdobył Mateusz Milik z ZSR, przed Zbigniewem Sajdakiem z Tych, Wojciechem Nowogrodzkim z Gliwic i Mają Ingarden z Myślenic pierwszą wśród kobiet...

    Po raz trzeci Gliwicki Klub Gazety Polskiej wraz z Komendantem WKU Gliwice, na leśnej strzelnicy LOK, nad jeziorem Dzierżno Małe, zorganizował zawody strzeleckie dla uczczenia pamięci walk Legionów Józefa Piłsudskiego.

    W imieniu organizatorów Pani Marta Święcicka powitała gości z klubów: w Myślenicach z przewodniczącym panem posłem Jarosławem Szlachetką; z Tych z Januszem Jabłońskim; z Katowic –Koszutki z Wiesławem Wroną; drużynę Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej z Komendantem mł. insp. ZS Pawłem Wasążnikiem; grupę naszych sympatyków i pana Adama Majchrzaka Hetmana Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego z kilkoma Braćmi.

     Kol. Anna Zingler przedstawiła rys historyczny przebiegu i znaczenia walk pod Kościuchnówką na Wołyniu, od października 1915 roku do lipca 1916. Była to najcięższa i najkrwawsza bitwa Legionów z Moskalami w I Wojnie Światowej. Modlitwę za poległych pod Kościuchnówką i za wszystkich walczących o wolność Ojczyzny poprowadził kol. Jan Święcicki. O bezpieczeństwie na strzelaniu, o zasadach i regulaminie zawodów powiedzieli ppłk dypl. Roman Nowogrodzki i kierownik strzelnicy - sędzia Stanisław Czarnobil. Bracia Kurkowie odpalili z moździerza - jego huk dał sygnał rozpoczęcia zawodów.

     Był też poczęstunek, wojskowa grochówka, sponsorowana przez posła Jarosława Szlachetkę, a także kiełbaski pieczone na ognisku, wypieki oraz inne smakołyki przygotowane przez gospodarzy. Profesjonalni sędziowie liczyli trafienia. Zaszczycił nas swoją obecnością sędzia – zawodnik, wielokrotny reprezentant Polski w strzelaniu Brat Kurkowy Dariusz Schuppik. Cieszyli się zwycięzcy z dyplomów i pucharów. A pokonani też, bo wszyscy dostali dyplomy uczestnictwa, zawieszki - ryngrafy i kokardy narodowe - rozetki na pamiątkę. Część strzelała przecież po raz pierwszy w życiu.

    Pierwsze miejsce i nagrodę komendanta WKU zdobył Mateusz Milik z ZSR, przed Zbigniewem Sajdakiem z Tych, Wojciechem Nowogrodzkim z Gliwic i Mają Ingarden z Myślenic pierwszą wśród kobiet. Zespołowo wygrał Gliwicki Klub Gazety Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Klubem z Myślenic i Związkiem Strzeleckim Rzeczypospolitej.

Tekst: Jan Święcicki
Foto: Maja Ingarden,
Wojciech Nowakowski

ain33