Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

69 rocznica śmierci Janiny oraz Antoniego Żubrydów.

    24 października 2015 roku minęła 69 rocznica zamordowania Antoniego Żubryda, dowódcy oddziału partyzanckiego NSZ „Zuch”, oraz jego żony Janiny.  Mordu dokonał w 1946 r. w lesie nieopodal wsi Malinówka agent Urzędu Bezpieczeństwa PRL Jerzy Vaulin.

    Dla upamiętnienia poległych strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2220 ZSR w Brzozowie zorganizowali w dniach 24-25 października Dni Pamięci o Antonim Żubrydzie i jego żonie Janinie. Już w sobotę 24 października na strzelnicy sportowej Ligi Obrony Kraju w Brzozowie odbyły się otwarte zawody strzeleckie z kbks zorganizowane przez Koło Strzeleckie “STRZELEC”. Uczestnicy oraz zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz upominki.

     Niedzielne obchody rozpoczęto mszą świętą w kaplicy na terenie Zamiejscowego Ośrodka Brzozowskiego Szpitala we wsi Orzechówka w intencji śp. Janiny i Antoniego. Mszę świętą odprawił oraz okolicznościową homilię wygłosił ksiądz Antoni Moskal, proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Borownicy. W mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Brzozowskiego, dyrekcja oraz grono pedagogiczne Zespołu Szkół w Orzechówce, syn Antoniego i Janiny- mł. komp. ZS Janusz Niemiec, zaproszeni goście, środowiska narodowe oraz wszyscy, którym bliskie są tematy naszej Ojczyzny.

    Po mszy uczestnicy leśną drogą udali się do symbolicznego nagrobka upamiętniającego miejsce śmierci Janiny oraz Antoniego oraz Krzyża na skraju lasu, pod którym zapalono znicze pamięci oraz złożono kwiaty. Po oficjalnej części uczestnicy uroczystości rocznicowych udali się na teren Ośrodka Brzozowskiego Szpitala, gdzie przy poczęstunku zorganizowanym przez strzelców z Jednostki Strzeleckiej w Brzozowie w postaci bigosu oraz kiełbaski przeprowadzono owocne dyskusje oraz dogłębnie zapoznawano się z historią regionu.

     Komendant Podobwodu Brzozów oraz Komendant Jednostki Strzeleckiej w Brzozowie dziękują wszystkim Strzelcom, żonom strzelców i innym zaangażowanym osobom za wsparcie przy organizacji tych uroczystości.

orz3

 

 

  

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce