Operacja Łódzka 1914....

     Dawny cmentarz w Porszewicach

     Rodzaj cmentarza: cywilny w latach 1905-1914, wojenny w latach 1914-1917, po 1917 roku nieużywany. Powierzchnia całkowita: 1980 m2.

     Dojście do dawnego cmentarza od miejsca postojowego Nadleśnictwa Grotnki aleją starych dębów czerwonych Quercus rubra i dębów szypułkowych Quercus robur, oznakowaną kolorem żółtym (około 300 m). 

     Na cmentarzu pochowano okolicznych mieszkańców wyznania ewangelicko-augsburskiego i co najmniej 150 żołnierzy poległych w 1914 roku w Bitwie Łódzkiej. W mogile zbiorowej prawdopodobnie spoczywają również Polacy pochodzący z zaboru pruskiego, przymusowo wcieleni do armii niemieckiej jako obywatele Cesarstwa Niemieckiego.

     Do dziś zachowaly się ślady wałów ziemnych otaczających cmentarz i płyta nagrobna szeregowego Paula Lindlera z 38. dywizji niemieckiej robitej 3 grudnia 1914 roku przez kontratakujące jednostki rosyjskie. 

     W okolicach porszewic walki toczyły się dwukrotnie:

     - 19 istopada 1914 roku 38. dywizja niemiecka przełamała linie obrony wojsk rosyjskich zmuszając je do odwrotu;

     - 2-5 grudnia 1914 roku nastąpił kontratak jednostek rosyjskich zmuszający dywizję niemiecką do opuszczenia zajmowanych stanowisk , dywizja została rozbita i ponosła wielkie straty.

     W bitwie pod Łodzią wzięło udział wielu Polaków - zarówno po stronie niemieckiej, jak i rosyjskiej. W armii niemieckiej walczył Korpus Posen składający się z około 23 tysięcy Polaków pochodzących z zaboru pruskiego. Po stronie rosyjskiej były dywizje syberyjskie z Charabowska, Krasnojarska, Omska i Irkucka, w krótych służyło wielu Polaków mieszkających z zaborze rosysjkim i w Rosji; przykładowo do 24. Pułku Syberyjskiego w ramach uzupełnień wcielono mieszkańców Warszawy i Mazowsza. 

     Na polach bitewnych Operacji Łódzkiej gineli żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej, byli to: Rosjanie, Niemcy, Austriacy, Polacy, Litwini, Czesi, Ukraińcy, Łotysze i Tatarzy. 

     Miejsce dawnego cmentarza upamiętniono staraniem Nadleśnictwa Grotniki, Urzędu Gminy w Pabanicach i mieszkańców Porszewic w dniu 1 lipca 2011 roku.

     Dziś w miejscu cmentarza rosną stuletnie lipy drobnolistne Tilia cordata, dęby szypułkowe Quercus robur, brzozy brodawkowate Betula pendula i okazały klon polny Acer campestre.  

     Tekst:
materiały nadleśnictwa
Zdjęcia:
ZSR

 

        bce1