Jednostka Strzelecka 4040 im. płk. Ignacego Boernera wzięła aktywny udział w obchodach święta 1 Marca w Zduńskiej Woli.

Żołnierze Wyklęci, zwani też Niezłomnymi to ci, którzy mieli odwagę przeciwstawić się po zakończeniu II wojny światowej socjalistycznemu reżimowi. W czasach PRL nazywani przez komunistyczne władze bandytami, teraz odnajdują właściwe miejsce w historii Polski. Od 2011 roku 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Zduńskiej Woli obchody potrwały do wieczora.

 zdu3

 

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zduńskiej Woli rozpoczęto nabożeństwem w kościele pw. św. Antoniego. Po nim ulicami miasta przeszedł II Marsz Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z hasłem "Armio Wyklęta - Zduńska Wola o Was pamięta" uczestnicy dotarli pod pomnik Żołnierzy Wyklętych.
Przemawiali: Jan Brzozowski - jedyny już żyjący zduńskowolanin, który działał w organizacjach "Wolność i Niezawisłość" oraz "Katyń"; w imieniu posła PiS Grzegorza Schreibera wiceprezydent Czesław Rybka, prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki oraz Szymon Łuczak z Młodzieży Wszechpolskiej, a w imieniu organizatorów uroczystość prowadzili radni z PiS Dariusz Kubiak i Milena Piotrowska.
 
Wszystkie przemówienia łączyła wspólna idea i myśl: jak ważne jest odkłamywanie historii i mówienie o tych, którzy dla niepodległej Ojczyzny byli w stanie poświęcić życie i zdrowie, walcząc z narzuconym przez ZSRR reżimem, i w trudnych czasach nie bali się głosić prawdy.
Część artystyczną zaprezentowali gimnazjaliści z PG 3. Po jej zakończeniu złożono kwiaty i znicze pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zduńskiej Woli trwały do wieczora. W muzeum czynna była wystawa poświęcona Hieronimowi Majewskiemu, na godz. 16:00 zaplanowano II Bieg Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Parku Miejskim, a o godz. 18:30 projekcję filmu w sali kameralnej Ratusza.

/tekst i zdjęcia: Jolanta Jeziorska/

 

zdu18