Łódzka jednostka strzelecka nr 1221 im. ppłk Macieja Kalenkiewicza gościła z prelekcją na temat Żołnierzy Wyklętych u studentów Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim.

 

7 marca 2015 r., w ramach obchodów Święta Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, Strzelcy z jednostki nr 1221 im. ppłk Macieja Kalenkiewicza gościli z prelekcją tematyczną u studentów Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim. 

Wszystkich zebranych, wraz z Panią Dziekan Kierunku Administracja dr hab. Justyną Jurewicz przywitała prowadząca spotkanie sierż. ZS Katarzyna Zielińska, przedstawiając historię ustanowienia Święta 1 Marca. Po krótkim programie artystycznym z prelekcją wystąpili mł. insp. ZS Paweł Wasążnik i por. ZS Dariusz Wolniakowski.
tm1

 Następnie głos zabrał kpt. Jerzy Stawski ps. „Lubicz”, który w pełnej pasji i serdeczności przemowie, zwrócił się do słuchaczy z apelem o kultywowanie pamięci i głoszenie prawdy historycznej o Żołnierzach Niezłomnych. Tuż po tym wystąpieniu reżyser Piotr Zarębski wprowadził zebranych w tematykę filmu pt.: "Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza" i odbyła się jego projekcja.

tm3

tm5

Korzystając z pobytu w lasach spalsko – tomaszowskich Strzelcy zwiedzili również tego dnia Skansen Rzeki Pilicy wraz z Niebieskimi Źródłami - rezerwatem przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych. Oglądali sprzęt wojskowy oraz militaria, które zostały zgromadzone w dziale „Wojenne trofea Pilicy”. W większości zostały wydobyte z rzeki, a pozostała część pochodzi z terenów nadpilickich.

Najcenniejszym eksponatem w Skansenie jest jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”. Wydobyto go z Pilicy w 1999 roku, a więc 54 lata po zatonięciu. 

Po części edukacyjnej, Strzelcy przećwiczyli w terenie sprawność w budowaniu kładki i przedostawaniu się na drugi brzeg rzeki.