Uroczystości poświęcone pamięci Orląt Lwowskich w 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

     5 listopada 2015 roku w Katedrze Polowej w Warszawie odbyły się uroczystości poświęcone pamięci Orląt Lwowskich w 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięła w nich udział również delegacja Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej. Organizatorami tej podniosłej uroczystości po raz drugi z kolei są:

    Uroczystej Mszy św. przewodniczył J.E. ks. gen. bryg. dr Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu i pasterskim błogosławieństwie udzielonym przybyłym na uroczystość gościom, odbył się uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego kierowanej przez mjr Mirosława Rytla oraz zespołu instrumentalno-wokalnego uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza.„Promyki Krakowa”, założonego i prowadzonego przez panią Romę Doniec-Krzemień.

    W trakcie uroczystości bp polowy gen. dyw. dr Józef Guzdek odebrał zaszczytne wyróżnienie – order św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie, pani Aleksandra Biniszewska wręczyła dyplomy i odznaki „Honor i Prawda” osobom i instytucjom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o Kresach. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowało odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” pana Bogdana Biniszewskiego.

    Przedstawiciel Kancelarii odczytał list od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy.

    Po koncercie wszyscy uczestnicy i goście uroczystości zostali zaproszeni na kresową kolację do Centrum Konferencyjnego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, której sponsorem była restauracja „Avangarda” prowadzona przez Mieczysława i Tomasza Jachacy (ojciec i syn).

    W programie koncertu Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego wykonała kilka bardzo znanych pieśni powstańczych, legionowych, wojskowych, partyzanckich. Przygotowane były śpiewniki zachęcające zebranych do wspólnego śpiewania. Któż nie zna i nie lubi pieśni „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały paki białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Ułani, ułani”. Zebrani uczcili pieśń „Legiony” powstaniem z miejsc.

    Członkowie zespołu „Promyki Krakowa” przygotowali zestaw pieśni i piosenek lwowskich. Jako soliści wystąpili Róża Głąbińska i Miłosz Konarski. Hymn lotnictwa polskiego – „Marsz Lotników” ze słowami Aleksandry Zasuszanki i muzyką Stanisława Latwisa wykonał Filip Ciężadło a goście uczcili ten hymn powstając.

    Usłyszeliśmy m. in. „Wierne madonny” Jerzego Michotka, „Orlątko” do słów Or-Ota, „Kto raz cię poznał Lwowie nasz”, „Lwowskie sny” czy „Święta miłości” ze słowami Władysława Bełzy. Scenariusz i przygotowanie muzyczne i wokalne dzieci i młodzieży było dziełem pani Romy Krzemień.

 

 Źródło tekstu i zdjęć: muzeumlwowa.pl

or1

or2

or3

or4

or5