Pod okiem Piotra Wojciechowskiego ze Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej uczestnicy poznawali mroczne sekrety dawnego poligonu...

     W niedzielę 12 maja 2019 r. Zielona Łódź zorganizowała spacer połączony z lekcją historii. Pod okiem Piotra Wojciechowskiego ze Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej uczestnicy poznawali ciekawe, choć bardzo mroczne sekrety dawnego poligonu na Brusie. Obszar ten pozostaje miejscem egzekucji i pochówku ofiar dwóch systemów totalitarnych XX wieku. Według protokołów zeznań świadków przechowywanych przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, informacji prasowych oraz wiedzy okolicznych mieszkańców, na terenie poligonu wojskowego Łódź Brus Niemcy rozstrzeliwali obywateli polskich w okresie II wojny światowej, a po zakończeniu wojny Urząd Bezpieczeństwa mordował członków ruchu oporu przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.

    Naukowcy przypuszczają, że właśnie na terenie poligonu, mogły zostać pochowane szczątki Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc – twórcy i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, skazanego w grudniu 1946 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi na karę śmierci. Wyrok wykonano w lutym 1947 r. Do dziś nie znaleziono miejsca jego pochówku.

    Historię badań, ekshumacji, możliwe hipotezy oraz plany na przyszłość przedstawił na spotkaniu Piotr Wojciechowski, informując jednocześnie o kolejnych zadaniach realizowanych przez Związek w tym temacie. 

     Jesteś w posiadaniu jakichkolwiek informacji na temat zbrodni popełnionych na terenie poligonu Brus lub lasku przy ulicy Konstantynowskiej? Napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     Czytaj więcej: Ekshumacja szczątków ofiar z łódzkich pól śmierci

         

         

bce1