Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotografii autorstwa Pani Dagmary Bednarek i Pana Marka Wardaka...

     O obchodach 150 - lecia wybuchu Powstania Zabajkalskiego pisaliśmy pod koniec czerwca br. tutaj:

    (...) Przed rozpoczęciem widowiska historycznego, które odwoływało się do historii obu powstań – Powstania Styczniowego i Zabajkalskiego - pokaz woltyżerki zaprezentowali ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 22 Pułkowi Ułanów Podkarpackich z Garbatki. Podczas inscenizacji ta formacja odtwarzała oddział kozacki. Carską piechotę zagrali rekonstruktorzy z 9 Roty. W rolę rosyjskich artylerzystów wcielili się członkowie 7 pułku lansjerów oraz GRH „Strzelcy” z Mszczonowa. Carskich oficerów zagrali: Sławomir Jodełka, Paweł Greiner oraz Paweł Kibil.    

    Po stronie powstańczej wystąpili natomiast członkowie: Klubu Historyczno- Regionalnego Gloria Victis z Czastar i Zduńskiej Woli, Kujawskiego Ochotniczego Oddziału Powstańczego AD 1863 z Radziejowa, Złotego Krzyża ze Zduńskiej Woli, a także gospodarze inscenizacji STRZELCY im. 31 pSK z Mszczonowa i miejscowej Jednostki Strzeleckiej Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej.

    Kombatanta pułkownika zagrał: Sławomir Samojłowicz, pułkownikową - Barbara Gryglewska, księdza - Paweł Lelonkiewicz.

    O pirotechnikę widowiska zadbała FIRMA AS (Artur Sobieraj) z Piotrkowa Trybunalskiego. Konsultację historyczną inscenizacji zagwarantowała Barbara Gryglewska, twórczyni Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Narratorem widowiska i autorem jego scenariusza był Piotr Dymecki z Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego i Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej (...)

    Dziś ponownie wspominamy to wydarzenie przywołując zdjęcia autorstwa Pani Dagmary Bednarek (galeria nr 1) i Pana Marka Wardaka (galeria nr 2):

db16 

mw9

 

 

                  

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce