Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb czytelników. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

 

   Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej  Polityce prywatności.

 

28 maja 2019 obchodzić będziemy 74 rocznicę bitwy w osadzie Topiło...

      28 maja 2019 obchodzić będziemy 74 rocznicę bitwy w Puszczy Białowieskiej. 28 maja 1945 r. 1. szwadron 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" stoczył walkę z połączonymi siłami NKWD i KBW w osadzie Topiło - na tzw. Czternastym (nazwa wzięła się z umiejscowienia na 14 kilometrze kolejki wąskotorowej).

     W leśniczówce zostali okrążeni jej cywilni mieszkańcy oraz znajdujący się wewnątrz żołnierze jednej drużyny. Reszta szwadronu ze swoim dowódcą nocowała w położonym nieopodal Majdanie. W czasie walki życie straciło dwóch partyzantów z oddziału por. Zygmunta Błażejewicza ps. „Zygmunt”. Byli to kpr. „Julek” oraz strz. „Jastrząb”. Pozostałym żołnierzom udało wycofać się do lasu. Odgłos walki zaalarmował dowódcę 1 szwadronu, por. Zygmunta Błażejewicza, który z Majdanu ruszył z odsieczą.

     W wyniku starcia rany odniosło czterech żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady - kpr. Dymitr Sprudin "Kim", kpr. Albin Czujko "Ursus", kpr. Wacław Zawadzki "Jurand" oraz NN "Szwejk". Straty po stronie NKWD i KBW to 17 zabitych i zaginionych oraz 13 rannych.

     Wydarzenie upamiętnione zostało przez pomnik skrywający dwa ciała – „Julka” i „Jastrzębia” (dowódcy grupy Białorusinów).

     Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          

         

bce1  

 

 

                    

 

 

 

 

Kontakt

 

  • Związek Strzelecki Rzeczypospolitej,
    94-056 Łódź
    ul. Kostki Napierskiego 6 m. 1
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wkrótce